ADAK KURBANI NEDIR?

Bir olayın gerçekleşmesi için adanan ve gerçekleşince de kesilen kurbandır. Kimsenin ibadet maksadıyla yükümlü olmadığı halde, mübah olan bir işi yapmayı kararlaştırması, kendisine vacip kılması. Arapça’da nezr kelimesinin karşılığı olan adak; vaad edilen durum anlamına gelir. Bir dileğin gerçekleşmesi için Allah’a söz verip kurban kesmeyi vaad etmek demektir. Kişinin adağını yerine getirmek üzere kestiği hayvan adak kurbanı olur. Bu niyet evlat sahibi olmak, ev veya araba satın almak, kazadan beladan kurtulmak ve herhangi bir durumu gerçekleştirmek için edilebilir. Adak kurbanı akika kurbanıyla karıştırılmamalıdır. Adak için kesilen eti adak sahibi tüketmemelidir. Adak kurbanı için durum böyle iken akika kurbanında böyle bir durum söz konusu değildir. Adak etinin dağıtılmasıyla ilgili herhangi bir kural yoktur.

Adak Kurbanını Kimler Yiyebilir Kimler Yiyemez?

Adak kurbanını ilk olarak adağı kesen kişi ve ailesi yiyemez. Aynı zamanda adak sahibinin kendi nesli de tüketmemelidir.Adak etinin zengin kişiler tarafından tüketilmesi de dinen uygun değildir. Adak etinin aile bireyleri tarafından yenilmesi durumunda da yediği et bedelini yoksul kimselere vermesi gerekir.

Adak Kurbanı Fiyatları Ne Kadar?

Adak kurban fiyatları zaman ve şartlara göre değişiklik göstermektedir. Adak olarak kesilecek hayvanın cinsi ve büyüklüğüne göre de değişiklik gösterebilir.Adak kurban fiyatları 550-1500 arası değişmektedir.

Adak Kurbanı Şartları Nelerdir?

Adak kurbanının kesilmesi için öncelikle adağın niyet edilmesi gerekir. Adak için niyetlenen kişinin bu niyeti sözlü bir şekilde ifade etmesi gerekir. Hanefi ve Maliki mezhebine göre adağın kesin olarak kesilmesi gereklidir. Şafi mezhebine göre ise adak niyet edildiyse eğer bir baskı sonucunda dile geldiyse kesilme şartı yoktur. Adak sahibinin akıl sağlığının yerinde olması ve ergenlik dönemini atlatmış olması gerekir.